Mielieji,

Kampanijos organizatoriai UAB „Ekstara“ ir VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ taria nuoširdų ačiū visiems, kurie prisijungė prie aplinkosauginio pilietiškumo principus puoselėjančio projekto. Kampanija „Aš galvoju“ įgavo prasmę tik dėka jūsų – tų, kurie siuntėte savo gražius įgyvendintus darbus ir dalinotės savo naujomis svajonėmis; tų, kurie nelaukdami atlygio nutarė paremti, pagerbti ir globoti šią kampaniją.

Kampanijoje sulaukta dalyvių iš visos Lietuvos – dalyvavo 81 aplinkosauginis projektas, kuriuos siuntė bendruomenės, iniciatyvinės grupės, įmonės, organizacijos, pavieniai aktyvūs piliečiai, o daugiausiai jų, net 60% visų paraiškų, sulaukta iš švietimo įstaigų. Projektai maloniai stebino įvairiapusiškumu ir integruotų veiklų gausa; stengiamasi vystyti tęstinius projektus, įtraukti ne tik atskirų grupių, bet ir visos bendruomenės narius.

2014 m. lapkričio 17 d. įvykęs kampanijos „Aš galvoju“ vertinimo komisijos posėdis buvo kupinas diskusijų bei svarstymų. Komisijos nariams teko nelengvas darbas išrinkti laureatus, kadangi, visų bendru teigimu, Lietuvoje tikrai gausu iniciatyvių, aktyvių ir atsakingų žmonių, kuriais galime didžiuotis, rodyti kaip sektiną pavyzdį bei pasidžiaugti jų gerais, šviesiais siekiais ir darbais.

Nors užduotis išrinkti geriausius buvo nelengva, susumavus visų komisijos narių balus, įgyvendintų aplinkosauginių iniciatyvų prizininkais tapo:

I. Bendruomenių, bendrijų, iniciatyvinių grupių kategorijoje nugalėjo PAKRUOJO KAIMO BENRUOMENĖ ir jų projektas „ŠVARU – SAUGU – GERA“.

Projektas pradėtas įgyvendinti 2014m, pavasarį. Nuspręsta panaikinti Pakruojo kaime nebenaudojamos ir niekam nebepriklausančios dujų kolonėlės apleistus rezervuarus, kurie kelia pavojų tiek vaikams, tiek suaugusiems. Panaikintas didelis šiukšlynas ir sąvartynas. Bendruomenės lėšomis buvo organizuojamos talkos, tokiu būdų išvalyta ir sutvarkyta apleista ir pavojinga teritorija. Pagrindinis projekto tikslas – iškelti nebenaudojamus dujų kolonėlės rezervuarus ir vietoj jų įrengti gėlynus. Nauda – švarūs ir saugūs daugiabučių namų kiemai.

3   5   1   4

II. Įmonių, įstaigų, organizacijų kategorijoje nugalėjo KAUNO MARIŲ REGIONINIO PARKO DIREKCIJA ir jų projektas PREVENCINIAI PLAKATAI.

Projektas pradėtas vykdyti 2012 metais. Jo tikslas – atkreipti dėmesį į aplinkos taršą. Greta baudžiamųjų priemonių egzistuoja prevenciniai metodai, kurie prisideda prie visuomenės sąmonės formavimo. „Humoras mums atrodo priimtiniausia forma,į kovą su šiukšlinimu bandome pasitelkti visas įmanomas priemones: lietuvių liaudies užkalbėjimus, asmenybės testus bei Kauno marių undinėlę. Taip pat mums padeda draustiniuose paliktos piktų bebrų žinutės ir net reindžeris Chuck‘as Noriss‘as. Tikslas pateisina priemones: gal šmaikščios plakatų žinutės pasieks šiukšlintojų sąmonę. O tuos, kurie taip nedaro  privers nusišypsoti ir prisijungti prie mūsų bičiulių rato. Be to, mūsų siekis ne tik išmokyti lankytojus  nešiukšlinti, bet ir paaiškinti, jog gamtoje neturi būti šiukšliadėžių, dažnai šis faktas glumina net pačius kultūringiausius lankytojus. Išsinešti, ką atsinešei – filosofija, kuria vadovaujamės ir norime, kad ji taptų kasdienybe kiekvienam“, – taip savo projektą apibūdina iniciatoriai. Prevenciniai plakatai kabinami žmonių lankomose parko vietose, pažintiniuose takuose, draustiniuose, jais dalinamasi su kitų saugomų teritorijų kolegomis, įstaigomis, piliečiais. Plakatų kolekcija nuolat pildoma, susidėvėję ar suniokoti plakatai reguliariai keičiami.

10665995_695920247160562_2831434078097881756_n   947105_465829996836256_1581447809_n   182562_454407184645204_1228062084_n    164279_454407137978542_1778064402_n

III. Švietimo įstaigų kategorijoje nugalėjo PALANGOS SENOJI GIMNAZIJA ir jų EKOLOGINĖ INICIATYVA „ŽALIASIS KELIAS – KEISKIMĖS“.

Projektas gimnazijoje vykdomas nuo 2010 metų. Iniciatyvos tikslas – įvairia visuomenei naudinga aktyvia gamtosaugine veikla  sudaryti sąlygas mokyklos bendruomenei keistis: keisti įpročius, nuostatas ir veiksmus  ir prisidėti prie vieno iš pagrindinių darnaus vystymosi siekių – saugoti aplinką bei siekti dabartinės gerovės, kartu išsaugant esamą padėtį ateities kartoms. Iniciatyvos svetainė: spauskite ČIA. Iniciatyvai skirtas reklaminis filmas: spauskite ČIA. Iniciatyvos lyderiai: spauskite ČIA. Iniciatyvos partneriai: spauskite ČIA.

12   28   5   4

IV. Pavienių aktyvių piliečių kategorijoje nugalėjo LAIMUTĖ VITIENĖ, NEĮGALIŲJŲ KLUBAS „DVASINĖ ŠILUMA“ ir jos iš surinktų saldainių popierėlių pagaminta gyvatė Šiaulių miesto 777 metų gimtadieniui.

Pasak idėjos autorės, „2013 metai buvo gyvatės metai. Neįgaliesiems gyvatės simbolis yra sveikatos simbolis. Šiaulių mietas tuo metu šventė 777 metų gimtadienį. Todėl sugalvojome įgyvendinti ekologinį projektą, surinkti saldainių popierėlius, kuriuos panaudojome gyvatės 777 simbolio gamybai“. Straipsnis apie įgyvendintą ekologinį projektą: http://etaplius.lt/siauliete-is-saldainiu-popiereliu-isaugino-rekordinio-ilgio-gyvate

154575ac98e646---mg_5515

Daugiau įgyvendintų aplinkosauginių projektų rasite www.asgalvoju.lt , skiltyje „Įgyvendintos iniciatyvos“.

Greta įkvepiančių iniciatyvų, sekė nemaža dalis dar nerealizuotų idėjų, kuriomis raginta dalintis. Organizatoriai įsipareigojo, kad kampanijos „Aš galvoju“ norimos įgyvendinti idėjos sužydės – geriausioms jų skiriamas finansavimas.

Įvertinę iniciatyvų pobūdį, aktualumą ir tęstinumą, komisijos nariai skyrė tris pagrindines nominacijas ir net penkias papildomas. Projektai bus finansuojami pilna apimtimi, t.y. nugalėtojams bus skirtos visos paraiškose nurodytos sumos.

Norimų įgyvendinti aplinkosauginių iniciatyvų pagrindinės nominacijos skirtos:

I. Bendruomenių, bendrijų, iniciatyvinių grupių kategorijoje nugalėjo PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS PRŪSALIŲ BENDRUOMENĖ „LIEPUPĖ“ ir jų projektas „NORIME GYVENTI ŠVARIAU IR GRAŽIAU!“.

Tai jauna, šių metų kovo 1 dieną įsikūrusi bendruomenė, kurią vienija 60 žmonių. Nuo pirmųjų įsikūrimo dienų didelis dėmesys skiriamas gyvenvietės švarai ir tvarkai. „Mūsų projekto tikslas savo rankomis, pagal turimą projektą, pasigaminti gražias šiukšlių dėžes ir išdėstyti numatytose vietose. Šiukšliadėžių priežiūrai paskirti po vieną suaugusį ir vieną vaiką. Projektas ilgalaikis“, – pasakojo bendruomenės atstovas. Šiukšliadežės bus gaminamos 2015 metų pradžioje, gamybai panaudojant įvairių frakcijų akmenukus. Šiukšliadėžių išdėstymas į joms skirtas vietas numatytas 2015 m. kovo 27 d., t.y. po tradicinės pavasario talkos.

II. Įmonių, įstaigų, organizacijų kategorijoje nugalėjo MARIJAMPOLĖS APSKRITIES ATLIEKŲ TVARKYMO CENTRAS (MAATC) ir jų projektas „SKULPTŪRA (KOMPOZICIJA) IŠ ATLIEKŲ“.

MAATC jau nuo 2012 metų rengia vaikams ir jaunimui skirtą renginį, kuriame dalyvauja vaikų darželių, mokyklų, profesinio rengimo centro ir kolegijos auklėtiniai. Dalyviai apžiūrai Marijampolės centrinėje aikštėje pateikia skulptūras (kompozicijas), sukurtas iš atliekų, kartu vyksta edukologinis renginys, kuriame paskaitas keičia meninės programos atlikėjai. Išaiškinami nugalėtojai trejose amžiaus grupėse, komandoms įteikiami su ekologija susiję prizai, pavyzdžiui, 2014 metų renginyje visiems įteikti atliekų rūšiavimno dėžių komplektai, o nugalėtojams – ir rėmėjų prizai. Renginys numatytas 2015 m. gegužės mėn.

III. Švietimo įstaigų kategorijoje nugalėjo VILNIAUS LOPŠELIS-DARŽELIS „COLIUKĖ“ ir jų projektas „COLIUKĖS SODAS“.

Švietimo įstaiga yra įsikūrusi netradicinėje aplinkoje, miesto pakraštyje ir jau keletą metų propaguoja natūralią daržininkystę, sodina vaistinių augalų taką, buria viso darželio  bendruomenę draugiškoms gamtai ir aplinkai idėjoms generuoti ir įgyvendinti. Norimo įgyvendinti projekto tikslas – pasodinti sodą darželio teritorijoje  ir valgyti pačių išaugintus vaisius ir uogas. Profesionalus sodo išplanavimas ir parinkti augalai užtikrins maksimalų derlingumą, įvairovę, suteiks galimybę bendruomenei tyrinėti , kartu prižiūrėti, auginti sodą, stebėti, grožėtis, ragauti  visais metų laikais. Sodininkystės veikla bus ilgalaikė, ne viena darželio karta galės pajusti  jo teikiamą naudą.

Norimų įgyvendinti aplinkosauginių iniciatyvų papildomos nominacijos skirtos:

I. Bendruomenių, bendrijų, iniciatyvinių grupių kategorijoje SKAPIŠKIO BENDRUOMENEI ir jų projektui „ATLIEKOS – NAUJAM GYVENIMUI“.

Projekto metu bus parengta ir gyventojams išplatinta skrajutė-kalendorius, kurioje pateikta informacija apie atliekų rūšiavimo naudą ir apie atliekų išvežimo grafikus. „Tai labai aktualu mūsų miestelyje, nes vos tik išvežamos šiukšlės, prie konteinerių vėl kalnai jų, kurie stovi dvi savaites iki sekančio vežimo“, – teigė bendruomenės atstovas. Pavasarį ne tik bus renkamos šiukšlės prie išvalyto ežero, miestelio, bet iš atliekų (plastikinių tarų) bus gaminami praktiški ir labai naudingi baldai bei „pantoninis“ lieptas į ežerą. Šiais gaminiais gyventojai  galės naudotis ne vienerius metu, jie teiks  visokeriopą naudą. Taip pat bus gaminami baldai įvairių renginių metu, vasaros pramogoms, skelbiami išradingiausio gyventojo rinkimai. „Taip tapsime mažiau vartotojiški ir pasirūpinsime švaresne savo aplinka, tausosime savo gamtinius išteklius, skatinsime gyventojus kaupti žaliavas naujų produktų gamybai“, – pridūrė Skapiškio bendruomenės atstovas.

II. Bendruomenių, bendrijų, iniciatyvinių grupių kategorijoje [ANONIMINIŲ] GAMTININKŲ RATELIUI ir jų švaros akcijai „MŪŠOS VINGIS 2015“.

Projekto tikslas – sutvarkyti Mūšos upės pakrantę šalia Pasvalio miesto. Surinkti šiukšles, jas išrūšiuoti. Išpjauti vandens augaliją maudyklų vietose, pašalinti išlūžusias, upėn įvirtusias medžių šakas, sutvarkyti lankytinų vietų aplinką. Akcija rengiama nuo 2008 m., kasmet sutvarkoma vis nauja pakrantės dalis ir taip neleidžiama kauptis šiukšlėms, kurias suneša pavasario potvyniai. Ypatinga akcijos dalis – irstančių senųjų kapinių ant upės kranto sutvarkymas. 2015 m. planuojama sutvarkyti Šimonių kaimo kapines. Akcija neprisiriša prie „Darom“ projekto, yra nepriklausoma iniciatyva, kurioje dalyvauja aplinkinių kaimų bendruomenių žmonės.

III. Bendruomenių, bendrijų, iniciatyvinių grupių kategorijoje ASOCIACIJAI „ŠIRVINTŲ MIESTO BENDRUOMENĖ“ ir jų iniciatyvai – VAIKŲ ŽAIDIMO AIKŠTELIŲ REKONSTRUKCIJAI.

Projekto metu planuojama atnaujinti Širvintų mieste esančias vaikų žaidimų aikšteles, smėlio dėžes. Tikslas – patrauklios ir sveikos aplinkos sukūrimas vaikams laisvalaikio praleidimui. Projektas taip pat bus tęsiamas kitais metais, įrengiant viešoje miesto erdvėje daugiafunkcinę vaikų žaidimo aikštelę.

IV. Švietimo įstaigų kategorijoje AUKŠTELKĖS MOKYKLAI ir jų projektui „ŽALIOJI ARTELĖ“.

Projekto tikslas – bendruomenėje skatinti antrinį tekstilės panaudojimą. Bendradarbiaujant su vietos prekybininkais, bendruomenės nariais bus skatinama atsisakyti politileninių maišelių vartojimo, inicijuojamas rūbų antrinis panaudojimas. Mokykloje bus įrengtas „Žalioji artelė“, kurioje bus įranga, reikalinga tekstilės apdirbimui.  Mokykla nusprendė naudotus daiktus prikelti naujam gyvenimui. Mokiniai iš naudotų plokščių poilsio erdvėms gamina pufus. Ši artelė skatintų atsakingą vartojimą.

VI. Švietimo įstaigų kategorijoje PALANGOS SENAJAI GIMNAZIJA ir jų projektui „LAPAI“.

Projekto tikslas – žaliųjų atliekų – rudeninių lapų tyrinėjimas ir jų pritaikymas popieriaus gamyboje. Šaltiniai teigia, kad lapuose daug celiuliozės. Lapų plaušai – lapų indų kūlelių dalis.  Jie yra labai standūs ir daug trumpesni už karnienos plaušus. Antri metai pH sensoriumi Palangos senojoje gimnazijoje tyrinėjami įvairių lapų tirpalai, bandoma pagaminti iš jų popierių. Tyrinėjimų metu nustatyta, kad lapų tirpalo rūgštingumas yra neutralus ( pH yra 6,5–7,5). Projekto iniciatoriai norėtų susitikti su Grigiškių popieriaus fabriko specialistais ir pagilinti žinias.

Įgyvendinti projektai bus viešinami adresu www.asgalvoju.lt